Достапни линкови

Расмусен охрабрен од ветувањето на Иран


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен
Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска изјави дека бил многу охрабрен од иранското ветување дека не сака да развие нуклеарно оружје. „Од интерес на Иран е да работи заедно со меѓународната заедница“, рече тој по изјавата на иранскиот претседател Хасан Рохани дека неговата земја под никакви околности нема да развива нукеалрно оружје. Рохани додал дека примил позитивно и конструктивно писмо од американскиот претседател Барак Обама.
XS
SM
MD
LG