Достапни линкови

Почна годинашната сесија на ГС на ООН


Во Њујорк почна 68 сесија на Генерлното собрание на Обединетите нации. Го отвори претседавачот, претставникот на Антика у Барбуда Џон Аше кој го изнесе планот за развој по 2015 година. „Ни претстои решителна акција која бара голема соработка“, изјави тој, најавувајќи реформи и ревитализирање на телата на Обединетите нации. На седницата говореше и генералниот секретар Бан Ки Мун кој посочи дека Сирија е најитниот проблем кој треба да го реши Светската организација.
XS
SM
MD
LG