Достапни линкови

Елтон Џон и покрај рускиот закон ќе држи концерт во Москва


Британската поп-ѕвезда Елтон Џон планира да одржи концерт во Москва во декември, и покрај контроверзниот руски закон за забрана на промоцијата на "нетрадиционалните сексуални односи".
Џон изјави за "Гардијан" дека тој нема да бојкотира, бидејки концертот подобро ќе им служи на интересите на хомосексуалците, лезбејките, бисексуалците и трансексуалците на Русија.
Џон, кој има 66 години, е во граѓанска партнерство со неговиот долгогодишен партнер Дејвид и е отворен поборник за правата на ЛГБТ социјални движења во светот.
XS
SM
MD
LG