Достапни линкови

Белорусија: Осудени затоа што му оддавале почит на починат затвореник


Четворица активисти во Белорусија се казнети со парична казна од по 500 000 рубли (42 долари) поради обидите да му оддадат почит на млад човек кој починал во затвор. Судот во Минск донесе пресуда дека четворицата неодобрено организирале јавен собир. Затвореникот Ихар Пцихин бил на одлежување тримесечна казна затвор поради возење без дозвола и починал во август со видливи траги од тепање. Неговите нејблиски одбиваат да дадат изјави само велечќи дека тој имал срцев удар.
XS
SM
MD
LG