Достапни линкови

Фабиус:извештајот на ООН за хемиското оружје упатува на сирискиот режим


Министерот за надворешни работи на Франција, Лоран Фабиус синоќа изјави дека извештајот на ООН за нападот со хемиско оружје во Сирија укажува на тоа дека зад него стои сирискиот режим. За радиото РТЛ тој изјави дека сите елементи во извештајот укажуваат на такво нешто ако вниметелно се погледнат наодите, количината на отровниот гас кој е употребен, неговата комплексност и природната патека на носачот на гас.
XS
SM
MD
LG