Достапни линкови

Исправен заринканиот брод „Коста Конкордија“


Спасувачките екипи во Италија успеаја да го исправат заринканиот веќе 20 месеци брод „Коста Конкордија“. Во деветнаесетчасовната операција која заврши рано изутринава со кабли и метални кутии полни со вода екипите успеаја да го качат бродот на платформа конструирана на морското дно. Триесет и две лица загинаа кога 290 метри долгиот брод удри во карпи во јануари 2012 година.
XS
SM
MD
LG