Достапни линкови

ОН-Сирија се приклучи на Конвенцијата за хемиско оружје


ОН соопштија дека го прифатиле барањето на Сирија да се приклучи на Конвенцијата за забрана на хемиско оружје. Според ОН, Сирија ќе пристапи кон Конвенцијата на 14 октомври. Сирија се приклучи на Конвенцијата како дел до планот кој го изготвија Русија и САД за воспоставување мир во земјата.
Според планот, сириските власти мора да го уништат или отстранат целото хемиско оружје кое го поседуваат до средината на наредната година. Американскиот претседател Барак Обама предупреди дека доколку Сирија не го испочитува договорот САД се подготвени да реагираат.
XS
SM
MD
LG