Достапни линкови

Судири на полицијата и демонстрантите во Турција


Протестите во Турција
Турската полиција употребила солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите во Анкара, Истанбул и Адана. Тие протестираат по повод смртта на 22 годишно момче за време на демонстрациите во Хатај на 10 септември.
Во Истанбул демонстрантите поставувале контејнери како барикади кои подоцна ги запалиле. Медиумите јавија дека во Адана имало сериозни судири меѓу полицијата и демонстрантите.
XS
SM
MD
LG