Достапни линкови

Египет-војската со напад на милитантите во Синај


Припадници на египетските воени сили
Египетската војска ги нападнала исламистичките милитанти на Синајскиот полуостров со цел да ја спречи заканата по безбедноста на останатиот дел од земјата. Според властите, тројца војници биле повредени во судирите.
Нападите од страна на исламистичките милитанти се зголемија покрај границата со Израел и појасот Газа и на останатата територија на Египет откако војската го собори претседателот Мухамед Морси на 3 јули по масовните протести против неговиот режим.
XS
SM
MD
LG