Достапни линкови

Судири на полицијата и демонстрантите во Мексико


Илустрација
Мексиканската полиција употребила солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите од централниот плоштад во главниот град, при што било уапсено 31 лице. Наставниците кампираа на плоштадот во знак на протест против новите реформи во образованието. Реформите имаат за цел да наметнат построги стандарди во предавањето и ќе ги намалат привилегиите на наставниците со тоа што нема да им биде дозволено работното место да го отстапат на нивните деца.
XS
SM
MD
LG