Достапни линкови

Рама-дијалогот меѓу Косово и Србија позитивен за целиот регион


Албанскиот премиер Еди Рама
Албанскиот премиер Еди Рама по средбата со косовската претседателка Атифете Јахјага во Приштина изјави дека напредокот во дијалогот меѓу Србија и Косово го означил почетокот на нова ера за целиот регион. Тој ја пофали улогата на косовското раководство во процесот на нормализирање на односите меѓу Приштина и Белград.
Јахјага истакна дека „Косово и Албанија направиле значаен напредок и ги имаат сите шанси да ги покажат своите најдобри вредности, со несебична поддршка од САД и ЕУ.
XS
SM
MD
LG