Достапни линкови

Продолжуваат преговорите меѓу Русија и САД за Сирија


Aмериканскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров
Преговорите меѓу Русија и САД за за хемиско разоружување на Сирија продолжуваат и денеска во Женева. Според извештајот, двете страни во преговорите кои се предводени од американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се блиску до постигнување договор.
Во меѓувреме генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун изјави дека се очекува во извештајот кој ќе биде објавен во наредната недела да биде потврдено дека било користено хемиско оружје во Сирија во минатиот месец.
XS
SM
MD
LG