Достапни линкови

Блокадата на границата лош сигнал за инвеститорите


Штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на стопански комори на Македонија. Блокадата, според оценките, е лош сигнал за странските инвеститори.
Границата меѓу Македонија и Косово на премините Блаце и Јажинце веќе четврти ден е блокирана откако Косово во изминатиот викенд воведе забрана за увоз на македонски производи, на што македонските власти одговорија со наплаќање на такси за влез на косовските граѓани и возила.
XS
SM
MD
LG