Достапни линкови

Над 800 луѓе загинале минатиот месец во Ирак


Најмалку 33 лица загинаа во самоубиствен напад со автомобил-бомба во близина на шиитска џамија во главниот град на Ирак, соопшти локалната полиција. Самоубистевниот напад е извршен во североисточниот кварт „Касра“ во Багдад.
Во нападот биле повредени и 55 лица.
Се уште никој не презел одговорност за нападот.
Според податоците на ОН во изминатит месец во Ирак загинале над 800 луѓе.
XS
SM
MD
LG