Достапни линкови

САД и Русија ќе разговараат за Сирија


Американскиот државен секретар Џон Кери и неговиот руски колега министерот за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Женева ќе ги започнат разговорите посветени на рускиот план за решавање на сириската криза со хемиското оружје.
Според американските власти, се очекува преговорите во Женева да траат два дена.
Во меѓувреме петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН разговараа за француската предлог резолуција и го повикаа претседателот на Сирија Башар ал Асад да се откаже од употребата на хемиско оружје.
XS
SM
MD
LG