Достапни линкови

Демонстранти повторно се судрија со полиција во Турција


Демонстранти се судрија синоќа со полицијата во неколку града во јужниот дел на Турција. Овие судири се случуваат трета вечер по ред.
Во Хатај над 200 луѓе се конфротирале со полицијата по што силите а безбедност возвратиле со солзавец и водени топови.
Слични судари се забележани и во Анкара и Истанбул. Последниве случувања доаѓаат по само еден ден по погребот на 29 годишното момче кое почина при насилствата на протестите.
XS
SM
MD
LG