Достапни линкови

Насилства во Турција по погребот на загинат демонстрант


Стотици демонстранти се судрија со полицијата во југоисточна Турција по погребот на учесник на протестите кој починал под неразјаснети околности. Насилствата почнаа вчера во градот Антакија, каде што се одвиваа антивладини протести, а веста за смртта на 22-годишниот Ахмет Атакан поттикна протести и во други градови во земјата. Полицијата во Истанбул употреби солзавец за да ги растера неколкуте стотици демонстранти во центарот на градот.
XS
SM
MD
LG