Достапни линкови

Лавров: конкретен план за Сирија


шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров
Русија работи на јасен и конкретен план за ставање на сириското хемиско оружје под меѓународна контрола. Ова денеска го изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, додавајќи дека детали за тоа се разбратуваат со Дамаск. Вашингтон претпазливо го поздрави овој руски предлог, а Франција најави дека ќе достави резолуција до Советот за безбедност со услови за да се стави сириското хемсико оружје под контрола на Светската организација. Во меѓувреме, сириската опозиција ја осуди руската иницијатива и побара поостар одговор за хемискиот напад на 21 август.
XS
SM
MD
LG