Достапни линкови

Белград ги распушти српските општински собранија на Косово


Владата на Србија на својата денешна седница донесе одлука за распуштање на собранијата на четирите српски општини во северниот дел на Косово. Одлуката се однесува на општинските собранија на Косовска Миторвица, Лепосавиќ, Звечан и Зубин Поток. Во соопштениото се наведува дека владата на Србија на формирала Управен тим за воспоставување на Заедница на српските општини на Косово и Метохија.
XS
SM
MD
LG