Достапни линкови

Кипар - евентуален хуман коридор при криза во Сирија


Кипар нема да учествува во акција против Сирија, но Никозија е подготвена за помош на жители од трети земји во евакуација од Блискиот исток.
Според денешната изјава на владиниот портпарол Христос Стилианидес, евентуалниот придонес на Кипар ќе биде од хуманитарна природа.
Кипар е на околу 100 километри воздушна линија од Сирија.
XS
SM
MD
LG