Достапни линкови

Мамнон Хусаин ќе биде нов претседател на Пакистан


Maмнон Хусаин денеска во Исламабад ќе положи заклетва како нов претседател на Пакистан.
Претходникот Асиф Али Зардари, се повлече по завршувањето на неговиот петгодишен мандат, со што стана прв демократски избран лидер кој го ислужи цел мандат.
Пакистанските пратениците го избраа Хусаин за претседател во јули.
Тој е бизнисмен и долгогодишен член на муслиманска партија на премиерот Наваз Шариф.
XS
SM
MD
LG