Достапни линкови

Убиен руски дипломат во Абхазија


Сухуми
Првиот секретар на рускиот конзулат во грузискиот сепаратистички регион Абхазија, 36 годишниот Дмитриј Вишнерев изутрината е застрелан од непознат напаѓач кога одел на работа со својот автомобил. Засега други детали нема. Рускиот конзулат во Абхазија и Јужна Осетија работат 5 години.
Двата сепаратистички региона се признати како независни од Русија по руското – грузиската војна во 2008 година.
XS
SM
MD
LG