Достапни линкови

Обвинувања за фалсификат на изборите во Русија


Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални обвини дека резултатите од гласањето за локалните избори во Москва се фалсификувани. Тој го даде обвинувањето откако прелиминарните резултати покажаа водство на кандидатот близок до Kремљ Сергеј Сојанин. Според првичните проценки, противкандидатот на Навални има освоено околу 51 процент од гласовите во неделата. Опозиционерот тврди дека се манипулира со резултатите, додавајки дека Сојанин нема освоено повеќе од 50 отсто од гласовите.
XS
SM
MD
LG