Достапни линкови

Турција гради нова воена база во близина на Сирија


Турските вооружени сили почнаа со изградба на нова воена база на врвот на ридот Кел, во близина на сирискиот крајбрежен град Латакија, пишува весникот „Хуриет дејли њуз“. На ридот веќе се распоредува воена опрема, која изминатите два дена е донесена со камиони, додава весникот. Базата е во близина на локацијата, на која во 2012 година турски авион беше соборен од силите на сирискиот режим.
XS
SM
MD
LG