Достапни линкови

Локални избори во Русија


Жителите на Русија денеска гласаат во 33 провинции за осуммина гувернери, членови на 16 регионални собранија и градоначалници на 11 регионални главни градови. Според предизборните прогнози, кандидатите блиски со Кремљ ќе добијат мнозинбство гласови. Најжестоките борби се водат во Москва, по остра предизборна кампања. Опозиционерите се надеваат на победа во Москва откако власта му дозволи на опозицискиот блогер Алексеј Навални да учествува на изборите покрај обвинувањата за затајување данок.
XS
SM
MD
LG