Достапни линкови

Офанзива на египетската армија


Армијата во Египет започна офанзива против осомничени милитанти на полуостровот Синаи. Војската напаѓа скривници на осомничените милитанти во рамки на најголемата воена интервенција во регионот во последниве неколку години. Операцијата се смета за силна воена иницијатива откако армијата го отстрани од власт исламистичкиот претседател Мухамед Морси.
XS
SM
MD
LG