Достапни линкови

Конзервативната партија води на изборите во Австралија


Мелбурн: пребројување на резултатите од гласањето на парламентарните избори во Австралија
Австралиската државна телевизија јави дека конзервативната партија ќе победи на изборите во земјата. Според австралиската национална медиумска корпорација, прелиминарните резултати покажуваат јасно водство на коалицијата на чело со опозицвионерот Тони Абот пред владеачката партија на чело со вршителот на премиерската должност Кевин Рад. Власта ја изгуби народната подршка откако Рад организираше внатрепартиски бунт кој резултираше со отстранување на премиерот на Австралија Џулија Гилард, првата жена на премиерската функција во земјата.
XS
SM
MD
LG