Достапни линкови

Мал пад на невработеноста во САД


Американското министерство за труд
Стапката на невработеност во Соединетите држави во август падна за 0,1 насто и сега изнесува 7,3 проценти. Таа е на најниско ниво од декември 2008 година, соопштија денеска американските надлежни служби. Отворени се нови 169 илјади работни места, но според аналитичарите, тоа е помалку од предвиеното. Лани стапката на невработеност во САД беше 8,1 насто или 12 ипол милиони невработени луѓе.
XS
SM
MD
LG