Достапни линкови

Груевски: обиди за надминување на косовското ембарго


Премиерот Никола Груевски
„Владата преку разговори се обидува да ги нормализира односите со Косово и доколку во тоа не успее можни се сите опции“, изјави премиерот Никола Груевски во врска ембаргото на Косово за македонски производи. Наводно, контрамерката од страна на Косово е поради условениот увоз на пченицата, мерка која Владата ја донесе во насока на заштита на домашните мелничари. Оваа мерка е укината и увозот на брашно и пченица ќе бидaт дозволени од 15 септември.
XS
SM
MD
LG