Достапни линкови

Бан Ки Мун апелира на итна хуманитарна помош за сиријците


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун денеска се изјасни против воена акција во Сирија, предупредувајки дека тоа може да предизвика ширење на насилствата во земјата, која страда од хуманитарна катастрофа од невидени размери во поновата историја. Зборувајки на хуманитарниот состанок на маркгините на самитот на Г 20 во Санкт Петерсбург, чиј домеќин беше Велика Британија, Бан Ки Мун ги повика светските лидери да ги остават настрана разликите за сиријскиот конфликт и да се концентрираат на акција за помош на населението.
XS
SM
MD
LG