Достапни линкови

Груевски - тие што треба да се информирани за „името - знаат“


Тие што треба и тоа што треба се информирани, изјави премиерот Никола Груевски на денешната прес - конференција за барањето на Павле Трајанов, медијаторот Метју Нимиц да им објасни и на останатите партии до каде се разговорите за името.
Вицепремиерот Муса Џафери, пак, на прашањето дали постои расположение во Атина за решавање на спорот за името рече дека дипломатски секогаш страните кажуваат оти постои расположение, но тоа е чувствително прашање.
Посетата беше во правец на комуникација и тоа што се бара од Брисел за добрососедски односи и да се отворат можности за дијалог и комуникација меѓу двете држави, изјави Џафери
XS
SM
MD
LG