Достапни линкови

Украинскиот парламент усвои закони за доближување до ЕУ


Украинскиот парламент денеска го усвои првиот пакет документи за подршка на интеграцијата во Европската Унија. Претседателот Виктор Јанукович одржал состанок со претставници на владејачката Партија на регионите, по што тие соопштија дека ќе ги подржат поблиските односи со Европската Унија. Се очекува Украина во ноември да потпише договор со асоцијација со Европската Унија, кој вклучува и спогодба за слободна трговија. Русија отворено се спротиставува на ваквиот план, барајки од Киев да и се приклучи на царинската унија меѓу Русија, Белорусија и Казахстан.
XS
SM
MD
LG