Достапни линкови

На Грција ќе и треба уште финансиска помош


Шефот на еврогрупата Јероен Дијселблом
Шефот на еврогрупата, холандскиот министер за финансии Јероен Дијселблем денеска изјави дека по се изгледа на Грција ќе и треба дополнителна финансиска помош. Тој, говорејќи на денешната седница на Европскиот парламент, прецизира дека грчките проблеми нема целосно да бидат решени до 2014 година. Досегашните спасувачки пакети од околу 316 милијарди долари од европартнерите и од Меѓународниот монетарен фонд и помогнаа на Грција да го избегне банкротот. Вчера, грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас изјави дека на земјата ќе и требат допoлнителни 13 милијарди долари како поддршка за идната година.
XS
SM
MD
LG