Достапни линкови

Молдавија посветена на приближувањето кон ЕУ


Молдавскиот претседател Николае Тимофти
Молдавскиот претседател Николае Тимофти изјави дека неговата земја е посветена на зацврстувањето на врските со Европската унија. Според него, молдавците веќе не можат да живеат под притисоци и закани. Неговиот коментар следува откако рускиот заменик премиер Дмитри Рогозин ја предупреди Молдавија околу нејзините планови да потпише Спогодба за асоцијација со Европската унија. Рогозин оцени дека тоа ќе ги усложни напорите за решавање на конфликтот во молдавскиот регион Трансдњестар кој де факто е независен од почетокот на деведесeтите години на минатиот век и е поддржан од Москва.
XS
SM
MD
LG