Достапни линкови

Официјален Париз ЗА воена интервенција во Сирија


Францускиот премиер денеска предупреди дека доколку нема одговор на хемискиот напад во Сирија, ќе дојдат во опасност мирот и стабилноста во целиот регион. Зборувајки денеска во францускиот парламент, премиерот Жан Марк Еро побара подршка за воена интервенција во Сирија, оценувајки дека нереагирањето ќе испрати погрешна порака до Северна Кореја и до Иран во врска со нивните нуклеарни програми. И францускиот претседател Франсоа Оланд претходно се заложи за воена интервенција во Сирија.
XS
SM
MD
LG