Достапни линкови

Обама: Светот мора да реагира на хемискиот напад во Сирија


Стокхолм, 04.09.2013
Американскиот претседател Барак Обама повтори дека меѓународната заедница не може да молчи во врска со варварскиот чин, - хемискиот напад во Сирија. По разговорите со шведскиот премиер Фредерик Раинфилд во Стокхолм, Обама изјави дека со неговиот домаќин оцениле дека доколку не се интервенира, постои опасност од нова употреба на хемиско оружје. Обама, откако ја откажа средбата со рускиот претседател Владимир Путин, ја посети Шведска пред утрешното учество на самитот на Г 20 во Санкт Петерсбург, Русија.
XS
SM
MD
LG