Достапни линкови

Напад врз шиитиски семејства во Латифија, Ирак


архива
Вооружени лица нападнало две шиитски семејства во Латифија претежно сунитската област јужно од Багдад, убивајки притоа 16 лица. Напаѓачот првин стрелал во куќите а потоа ги кренал во воздух.
Насилствата во Ирак меѓу малцинството сунитски муслимани и Шиитите предизвикуваат страв од стравувања повторни секташки борби како во 2003. Според ОН над 4.000 луѓе се убиени во Ирак во текот на изминатите пет месеци, од кои 800 тини само во минатиот месец.
XS
SM
MD
LG