Достапни линкови

Струшка средба за случајот Црква во Октиси


Октиси, 25 август
Владиката Тимотеј, струшкиот муфтија, Салим Сулејмани и градоначалникот на Струга Зијадин Села денеска треба уште еднаш да се состанат во обид да изнајдат решение за тензиите во Октиси околу изградбата на црквата „Св. Димитрија“ во село Октиси.
На 25 август муслиманите од селото Октиси се спротивставија на закажаното осветување на темелите на црквата.
Во ова село, со над 4.000 жители, околу десет насто се православни Македонци, а мнозинството Македонци – муслимани.
XS
SM
MD
LG