Достапни линкови

Францускиот парламент одлучува дали ќе поддржи напад врз Сирија


Илустрација: Францускиот парламент.
Францускиот парламент денеска треба да одржи вонредна седница посветена на случувањата во Сирија. Претседателот Франсоа Оланд јавно понуди да се приклучи на американска воена акција против режимот на сирискиот претседател Башар ал-Асад, поради наводната употреба на хемиско оружје. Во понеделникот, француските власти им приложија на пратениците, како што рекоа, докази дека силите на Асад се одговорни за „големиот и координиран“ хемиски напад врз предградијата на Дамаск што се под контрола на бунтовниците.
XS
SM
MD
LG