Достапни линкови

Поплави во рускиот далечен исток


Властите во рускиот град Комсомолск, започнале со евакуација на локалното население поради големите поплави во регионот, предизвикани од поројните дождови. Нивото на реката Амур постојано се зголемува, а загрозени се над 50 илјади луѓе. Според прогнозата на метеоролозите, поплавите во близина на Комсомолск ќе траат до средината на октомври.
XS
SM
MD
LG