Достапни линкови

ОН го посетија Ашраф каде се убиени 50 тина лица


Кампот Ашраф
Тим на ОН го посети иранскиот камп во североисточен Ирак каде што вчера беа убиени 50 жители.
Целта е да се утврди колку луѓе умреле и како тие биле убиени. Во кампот Ашраф се сместени околу 100 членови на организацијата Муџахедин-е- Калк, иранска група во егзил која се противи на политиката на иранската влада а за која Багдад вели дека е во земјата илегално.
Групата ги обвини ирачките сили за спроведување на нападот. Официјаолен Багдад тоа го негираше.
САД и генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун го осудија насилството и ги повика ирачките власти да го истражат случајот.
XS
SM
MD
LG