Достапни линкови

Расмунсен повика на цврст одговор кон режимот на Сирија


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен повика на цврст одговор на употребата на хемиско оружје во Сирија.
На прес-конференцијата во Брисел, Расмусен изјави дека видел докази дека сирискиот режим е одговорен за напад со хемсико оружје на 21 август во едно предградие на Дамаск кога загинаа над 1.400 луѓе.
САД за тоа го обвинија режимот на претседателот Башар ал-Асад, додека Москва не е убедена во американските докази дека сирискиот режим стои зад нападот. Инспекторите на ОН ги анализираат примероците земени од местото на наводниот хемиски напад.
XS
SM
MD
LG