Достапни линкови

Во Вуковар искршени двојазичните табли


Во Вуковар изутрината беше поставена првата двојазична табла на зградата на полицијата, а потоа и на другите државни згради, но за кратко време тие биле искршени. Претставници на Здружението за одбрана на хрватскиот јазик во Вуковар истакнаа дека се борат против воведување на кириличното писмо и оти ќе ги отстранат сите табли.
XS
SM
MD
LG