Достапни линкови

Новата статуа на Сталин во Грузија, вандализирана


архива
Новата статуа на советскиот диктатор Јосиф Сталин била вандализирана само неколку часа откако вчера беше откриена во грузискиот град Телави, на сто километри од Тбилиси. Непознати лица во текот на изминатата ноќ истуриле портокалова боја на двометарскиот споменик. Во декември по повод 134 годишнината од раѓањето на Сталин, неговиот роден град Гори планира повторно да го подигне споменикот беше отстранет од владата во 2010 година.
XS
SM
MD
LG