Достапни линкови

Индија – опозицијата вознемирена од пресудата за убиството со силување


Лидерката на индиската парламентарна опозиција Сусхам Сварај изајви дека таа ќе покрене иницијатива со која ќе се бара зголемување на казната за убиството со силивање.Таа ова го кажа по пресудата на судот во Њу Делхи со која тинејџер е испратен на три години затвор поради неговата поврзаност со силувањето на 23 годишната индиска студентка во декември 2012. Други опозициски политичари наведуваат дека тинејџерот треба да биде егзекутиран.
XS
SM
MD
LG