Достапни линкови

Бразилец ќе ја предводи Светската Трговска ОрганизацијаРоберто Азеведо официјално доаѓа на функцијата прв човек на Светската Трговска Организација. Бразилскиот дипломат по кариера денеска доаѓа на оваа функција на местото на Френчман Паскал Лами кој беше генерален директор на светската организација во изминатите осум години. За време на администрацијата на Лами бројот на земји членки на СТО достигна 160, заедно со Русија која се придружи минатата година.
XS
SM
MD
LG