Достапни линкови

Осетија -годишнина од заложничката трагедија


Беслан, рускиот град во Северна Осетија во наредните три дена ја одбележува деветгодишнината од заложничката трагедија во училиштето кога животот го загубија 134 луѓе, меѓу кои 186 деца.
Најголем дел од заложниците
загинаа кога руските безбедносни сили влегоа во училиштето со цел да ја прекинаат заложничката драма. Чеченските терористи во заложништво држеа околу 1,200 луѓе, три дена ,во 2004 та година.
По повод одбележувањето во Северна Осетија се подигнати безбедносните мерки и по улиците се распоредени 1,500 полицајци.
XS
SM
MD
LG