Достапни линкови

Судот донесе пресуда за силувањето на девојката во Индија


Индискиот суд донесе пресуда за едно лице во врска со случајот на силување на младата девојка во Њу Делхи во декември од група напаѓачи . Ова е прва изречена пресуда на Судот за случајот кој предизвика големи реакции во Индија и ширум светот. Судот пресуди дека момче на возраст од 17 години и шест месеци е виновно за силувањето и убиството. Девојката која беше на возраст од 23 години беше брутално тепана и силувана во автобус на 16 декември и почина две недели подоцна.Четворица возрасни лица исто така се на суд поради случајот. Сите тие негираат дека се вмешани во силувањето и убиството на девојката.
XS
SM
MD
LG