Достапни линкови

Косово – Фарина нов командант на КФОР од наредната недела


Новоизбарниот комндант на КФОР Салваторе Фарина ќе ја преземе во петок на 6 ти септември во Приштина должноста од досегашниот командант на воената мисија Фолкер Халбауер, соопштено е денеска во Приштина. Италјанскиот генерал мајор Фарина претходно бил на должност и во Босна и Херцеговина. Италијаскиот контигент на Кфор е втор по големина на Косово по германскиот.Денес на Косово мисијата на Кфор има околу 5000 војници.
XS
SM
MD
LG