Достапни линкови

Авганистан - самоубиствен бомбашки нападНајмалку пет лица загинале во самоубиствен бомбашки напад во градот Кандахар, сооппшти полицијата во Авганнистан.Полицијата го стопирала автомобилот бомба кај контролниот пункт, во близина на седиштето на една банка .Тогаш бомбашот го активирал експлозивот. Болнички извори објавија дека во нападот се повредени 25 лица. Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот, но постои сомневање за инволвираност на талибанските милитанти, кои се особено активни во јужниот дел на Авганистан.
XS
SM
MD
LG